Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
یکی از دغدغه‌های اصلی بسیاری از زبان‌آموزان، یادگیری سریع لغت انگلیسی است. هر فردی که می‌خواهد زبان انگلیسی خود را بهبود دهد، حتماً باید لغات انگلیسی جدید بیشتری یاد بگیرد. یادگیری لغات انگلیسی جدید حتی در موفقیت در آزمون‌های انگلیسی مختلف از جمله آیلتس و تافل نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. در این مقاله، روش‌های مختلف یادگیری سریع لغت انگلیسی را معرفی می‌کنیم و در پایان نیز برخی از پرکاربردترین لغات را ارائه می‌دهیم. 

روش‌های مختلف یادگیری لغت انگلیسی

یادگیری لغت انگلیسی یکی از اصلی‌ترین بخش‌های یادگیری این زبان محسوب می‌شود. برای بسیاری از زبان‌آموزان، به خاطر سپردن تعداد زیادی لغت که هر یک معانی بسیار زیادی هم دارند، بسیار دشوار است. خبر خوب این است که روش‌های مختلفی برای یادگیری لغات انگلیسی وجود دارند. خبر بد این است که نمی‌توان یک روش معین را برای تمامی افراد پیشنهاد داد.  هر یک از روش‌هایی که در این بخش به معرفی و توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت، دارای مزایای منحصر به فردی هستند. با این وجود، این خود زبان‌آموز است که باید سبک یادگیری خود را انتخاب کند و ببیند که کدامیک از این روش‌ها موثرتر هستند.  به عنوان مثال، برخی از افراد یادگیری لغت انگلیسی به تنهایی را ترجیح می‌دهند در حالی که برای برخی دیگر، یادگیری لغت در قالب جمله به حفظ آن کمک می‌کند. گاهی‌اوقات، ادغام چند روش با یکدیگر می‌تواند بهترین نتیجه را به همراه داشته باشد.  روش‌های مختلف یادگیری لغت انگلیسی روش‌های مختلف یادگیری لغت انگلیسی

1. مرور و تکرار لغت پس از یادگیری

بر اساس مطالعات صورت گرفته در سال 2021، مرور و تکرار لغت انگلیسی یاد گرفته شده، یکی از بهترین روش‌های به خاطر سپردن آن به شمار می‌رود. لازم به ذکر است که در این روش از یادگیری، مرور لغات انگلیسی باید در یک بازه زمانی مشخص صورت گیرد.  زمانی که لغتی را در کلاس یا از یک کتاب یاد می‌گیرید، حتماً شب آن را مجدداً مرور کنید. سپس، در گام بعدی، لغت را پس از 6 تا 7 روز دوباره تکرار کنید. در نهایت، توصیه می‌شود که 27 تا 30 روز بعد نیز مجدداً لغت موردنظر را مرور کنید.  مرور لغات انگلیسی جدید در یک بازه‌ی یک ماه باعث می‌شود که آن لغت در ذهن نقش ببندد و بهتر به خاطر سپرده شود. 

2. تهیه‌ی فهرستی از لغات انگلیسی جدید

همگی ما در زندگی روزانه با لغات انگلیسی بسیار زیادی برخورد می‌کنیم. به نظر برخی از افراد، بهترین راه یادگیری لغت انگلیسی و معنی آن از طریق دنبال کردن آن در دیکشنری است. اما این تصور غلط است! اکثر زبان‌آموزان، یادگیری لغات جدید از طریق چت کردن با فرد انگلیسی زبان، تماشا کردن فیلم و سریال به زبان انگلیسی خواندن کتاب‌های انگلیسی و غیره را موثرتر از جستجو لغت و معنی آن در دیکشنری می‌دانند. هر بار که به لغت جدیدی برمی‌خورید، آن را یادداشت کنید.  بهتر است که فهرست لغات انگلیسی خود را در دفترچه‌ای یادداشت کنید که به راحتی قابل حمل باشد. لپ تاپ، گوشی موبایل یا دفترچه‌های یادداشت، گزینه‌های ایده‌آلی برای این کار به شمار می‌روند.  نکته‌ی دیگری که باید در تهیه‌ی فهرست لغات در نظر بگیرید، این است که بین لغات به اندازه‌ی کافی فاصله بگذارید چراکه ممکن است در آینده بخواهید یک سری توضیحات تکمیلی را به هر لغت اضافه کنید. علاوه بر این، اشکال مختلف لغت (فعل، اسم یا صفت) را نیز در کنار آن یادداشت کنید. به منظور یادگیری بهتر می‌توانید لغت موردنظر را در قالب یک جمله نیز بکار ببرید. این روش برای به خاطر سپردن لغت انگلیسی معجزه می‌کند!  فهرستی از لغات انگلیسی جدید فهرستی از لغات انگلیسی جدید

3. استفاده از لغات انگلیسی در مکالمات انگلیسی

تهیه‌ی فهرست لغات جدید انگلیسی بسیار مفید است اما احتمال این که این لغات و معانی آن‌ها کم کم از حافظه‌تان پاک شود، بسیار زیاد است. هر چه بیشتر از این لغات در مکالمات خود استفاده کنید، بیشتر در حافظه‌تان ثبت می‌شوند. پس سعی کنید از لغات انگلیسی که جدید یاد گرفته‌اید، برای مکالمات روزمره استفاده کنید.  حتی اگر فرد انگلیسی زبانی برای صحبت کردن با او ندارید، سعی کنید برای تمرین لغات جدید با خود صحبت کنید. وقتی جمله‌ی جالبی به نظرتان می‌آید، تلاش کنید تا آن را به زبان انگلیسی و به کمک لغاتی که تاکنون یاد گرفته‌اید، به زبان آورید. از فهرست لغات خود برای این کار کمک بگیرید. 

4. استفاده از اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها

با توجه به توسعه فناوری، امروزه اپلیکیشن‌ها و بازی‌های بسیار زیادی در جهت یادگیری لغت انگلیسی وجود دارند. این اپلیکیشن‌ها علاوه بر سرگرمی به یادگیری زبان انگلیسی نیز کمک بسیار زیادی می‌کنند. مطالعات ثابت کرده است که یادگیری از طریق بازی بسیار راحت‌تر است زیرا فرد به صورت ناخودآگاه تمرکز بیشتری در حین بازی دارد.  همچنین، معانی لغات نیز بهتر در ذهن حک می‌شوند. به عنوان مثال، به خاطر سپردن یک لغت دشوار از طریق حرکات کاراکتری که در یک اپلیکیشن به تصویر کشیده شده است، بسیار راحت‌تر است. در نتیجه، از پیوند بین فضای مجازی و واقعی غافل نشوید! اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها در یادگیری زبان انگلیسی اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها در یادگیری زبان انگلیسی

5. استفاده از لغت انگلیسی در قالب جمله

همانطور که قبلاً هم بدان اشاره شد، یادگیری لغت انگلیسی جدید در قالب جمله بسیار موثرتر از به خاطر سپردن آن به تنهایی است. بر اساس مطالعات صورت گرفته در زمینه یادگیری، به خاطر سپردن لغات جدید در قالب جمله یا مکالمه بسیار راحت‌تر است. گاهی‌اوقات، نیز می‌توانید برای یاد گرفتن لغات سنگین از هم‌معنی‌های آن لغت استفاده کنید.  به عنوان مثال، به منظور یادگیری لغت humongous می‌توانید از هم‌معنی‌های آن مانند bigger، large یا huge استفاده کنید. به این روش، حتی می‌توانید کلمات بیشتری را نیز یاد بگیرید. 

6. مطالعه کتاب‌های مخصوص لغات انگلیسی

مطالعه کتاب‌های لغات انگلیسی می‌تواند روش‌های یادگیری را به روش‌های فوق‌العاده‌ای تبدیل کند. تنها کاری که باید بکنید، خرید چند کتاب کاربردی در زمینه یادگیری لغات انگلیسی است. مطمئن باشید که ضرر نخواهید کرد! مطالعه کتاب‌های مخصوص لغات انگلیسی مطالعه کتاب‌های مخصوص لغات انگلیسی

7. تمرین کردن با دیگران

یکی دیگر از روش‌های یادگیری لغت انگلیسی از طریق تمرین کردن با دیگران است. این روش هم موثر و هم سرگرم‌کننده است. اگر دوستانی دارید که آن‌ها هم به یادگیری زبان انگلیسی علاقمند هستند، لغات جدید را در قالب مکالمه یا جمله با آن‌ها تمرین کنید. حتی می‌توانید از گروه‌های مجازی مانند تلگرام یا اسکایپ برای صحبت کردن با دوستان خود استفاده کنید.  این روش نه تنها دایره لغات زبان انگلیسی شما را افزایش می‌دهد بلکه دوستانتان می‌توانند اشکالاتی که ممکن است از دید خود شما پنهان باشند را برطرف کنند. امروزه، حتی می‌توانید از طریق اینستاگرام، فیسبوک و روش‌های دیگر، دوستان انگلیسی زبان هم پیدا کنید. چت کردن با آن‌ها می‌تواند در روند یادگیری شما بسیار موثر باشد. 

8. استفاده از رنگ و تصویر

مطالعات ثابت کرده است که حافظه‌ی تصویری انسان 10 برابر قوی‌تر از حافظه‌ی غیرتصویری است. این نکته در یادگیری لغات انگلیسی جدید بسیار موثر است. به راحتی می‌توانید برای هر لغت انگلیسی جدیدی که یاد می‌گیرید، یک تصویر بسازید. به این طریق، لغت جدید بهتر و راحت‌تر در ذهن شما ثبت می‌شود.  از سوی دیگر نیز رنگ در یادگیری بسیار موثر است. به عنوان مثال، می‌توانید لغات سخت انگلیسی را با رنگ‌های مختلفی که دوست دارید، هایلایت کنید. تحقیقات نشان داده‌اند که این روش می‌تواند یادگیری را تا 40 درصد افزایش دهد.  استفاده از رنگ و تصویر برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده از رنگ و تصویر برای یادگیری زبان انگلیسی

9. استفاده از یادیارها

استفاده از یادیارها را می‌توان یکی از روش‌های موثر برای یادگیری لغت انگلیسی دشوار در نظر گرفت. در این روش، برای هر لغت انگلیسی، یک معادل فارسی خنده‌دار و به‌یادماندنی در نظر بگیرید. چشمانتان را ببندید و ببینید ان لغت شما را به یاد چه چیزی می‌اندازد. روش یادیار در واقع همان روشی است که بسیاری از نویسندگان رمان‌های علمی و تخیلی از آن استفاده می‌کنند. 

10. یادگیری از طریق فلش کارت

یکی از روش‌های کاربردی به منظور یادگیری لغت انگلیسی، استفاده از فلش کارت است. فلش کارت‌هایی که برای این منظور استفاده می‌شوند را می‌تواند به دو دسته تقسیم نمود:
 1.  فلش کارت‌هایی برای یادگیری لغت انگلیسی به تنهایی: فلش کارت‌هایی که در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند، حاوی تصویر، فونتیک (تلفظ کلمه) و حتی فایل صوتی هستند. 
 2.  فلش کارت‌های حاوی جمله: یکی از بهترین روش‌های یادگیری لغت انگلیسی، استفاده از آن در جمله است. در این نوع فلش کارت‌ها، لغت موردنظر در قالب چندین جمله بکار رفته است. 
یادگیری زبان انگلیسی از طریق فلش کارت یادگیری زبان انگلیسی از طریق فلش کارت

11. خواندن و نوشتن وبلاگ انگلیسی

یکی دیگر از روش‌های یادگیری لغت انگلیسی جدید، خواندن وبلاگ‌هایی به زبان انگلیسی است. اما بهتر از آن، ساخت یک وبلاگ انگلیسی است. برای وبلاگ‌نویسی می‌توانید از وردپرس و وبلاگ‌سازهای مختلف استفاده کنید.  یک موضوع خاص که موردعلاقه‌تان هست را انتخاب کرده و شروع به نوشتن کنید. این پلتفرم به شما کمک می‌کند تا با افراد علاقمند چت کنید، از آن‌ها یاد بگیرید، دوستان انگلیسی زبان پیدا کنید و به این طریق، زبان انگلیسی خود را بهبود دهید. 

12. ضبط کردن صدای خود

یکی از جدیدترین و در عین حال کارآمدترین روش‌های یادگیری سریع زبان انگلیسی از طریق ضبط کردن لغات به همراه معانی آن‌هاست. مطالعات نشان می‌دهد که شنیدن لغات با صدای خود، حرکات دهان و صدای بلند همگی در میزان یادگیری شما تاثیرگذار هستند. گاهی‌اوقات، پیش می‌آید که لغتی را شنیده باشید ولی معنی آن ب یادتان نمی‌آید.  از دوربین، وبکم یا موبایل خود استفاده کنید. کلمات را همراه با معنی با صدای بلند تمرین کنید، آن‌ها را در جملات مختلف بکار ببرید و صدای خود را ضبط کنید. صدای ضبط شده‌ی خود را می‌توانید هنگام بیکاری یا وقتی که زمان اضافی دارید، گوش دهید. توصیه می‌شود که به صدای ضبط شده‌ی خود چندین بار گوش دهید تا لغات جدید بارهای برایتان تکرار شود.  ضبط کردن صدای برای یادگیری زبان انگلیسی ضبط کردن صدای برای یادگیری زبان انگلیسی

13. صبور باشید!

صبور بودن، آخرین روش برای یادگیری لغات انگلیسی است. یادگیری هر زبان خارجی، به خصوص زبان انگلیسی، یک دستاورد بزرگ است. پس با هر بار یاد گرفتن یک لغت جدید باید به خود افتخار کنید. صبور باشید زیرا یادگیری هیچ زبانی یک شبه اتفاق نمی‌افتد. به منظور گسترش دایره‌ی لغات انگلیسی خود باید زمان زیادی را صرف مطالعه و تمرین کنید. 

پرکاربردترین لغات انگلیسی

در این بخش، برخی از 100 لغات انگلیسی پرکاربرد آورده شده است. به منظور سهولت در مطالعه، لغات در گروه‌های مختلف دسته‌بندی شده‌اند. 

لغات انگلیسی پرکاربرد در دسته حیوانات

 • Dog: سگ
 • Cat: گربه
 • Fish: ماهی
 • Bird: پرنده
 • Cow: گاو
 • Pig: خوک
 • Mouse: موش
 • Horse: اسب
 • Wing: بال

لغات انگلیسی پرکاربرد در دسته حمل و نقل

 • Train: قطار
 • Plane: هواپیما
 • Car: ماشین
 • Trunk: کامیون
 • Bicycle: دوچرخه
 • Bus: اتوبوس
 • Ship: کشتی
 • Ticket: بلیط (قطار، هواپیما، اتوبوس و غیره)
 • Engine: موتور
 • Boat: قایق
 • Gasoline: بنزین
لغات انگلیسی پرکاربرد در دسته حمل و نقل لغات انگلیسی پرکاربرد در دسته حمل و نقل

لغات انگلیسی پرکاربرد در دسته محل

 • City: شهر
 • House: خانه
 • Country: کشور
 • َApartment: آپارتمان
 • Street/ Road: خیابان/ جاده
 • Airport: فرودگاه
 • Train Station: ایستگاه قطار
 • Bridge: پل
 • Hotel: هتل
 • Farm: مزرعه
 • Space: فضا

لغات انگلیسی پرکاربرد در دسته پوشاک

 • Hat: کلاه
 • Dress: لباس
 • Suit: کت و شلوار
 • Shirt: پیراهن
 • Pants: شلوار
 • Shoe: کفش
 • Pocket: جیب
 • Coat: کت
 • Stain: لکه
لغات انگلیسی پرکاربرد در دسته پوشاک لغات انگلیسی پرکاربرد در دسته پوشاک

لغات انگلیسی پرکاربرد در دسته رنگ

 • Red: قرمز
 • Green: سبز
 • Blue: آبی
 • Yellow: زرد
 • Brown: قهوه‌ای
 • Pink: صورتی
 • Orange: نارنجی
 • Black: سیاه
 • White: سفید
 • Gray: خاکستری

لغات انگلیسی پرکاربرد در دسته خانه

 • Table: میز
 • Chair: صندلی
 • Bed: تختخواب
 • Window: پنجره
 • Kitchen: آشپزخانه
 • Bathroom: حمام
 • Key: کلید
 • Door: در
 • Ceiling: سقف
 • Floor: کف
لغات انگلیسی پرکاربرد در دسته خانه لغات انگلیسی پرکاربرد در دسته خانه

لغات انگلیسی پرکاربرد در دسته شغل

 • Teacher: معلم
 • Lawyer: وکیل
 • Doctor: دکتر
 • Patient: بیمار
 • Waiter: پیشخدمت
 • Army: ارتش
 • Soldier: سرباز
 • Manager: مدیر
 • Author: نویسنده
 • Reporter: گزارشگر
 • Artist: هنرمند

لغات انگلیسی پرکاربرد در دسته طبیعت

 • Sea: دریا
 • Ocean: اقیانوس
 • River: رودخانه
 • Mountain: کوهستان
 • Rain: باران
 • Snow: برف
 • Tree: درخت
 • Sun: خورشید
 • Moon: ماه
 • Forest: جنگل
 • Lake: دریاچه
 • Valley: دره
 • Star: ستاره
 • Beach: ساحل
 • Sand: ماسه
 • Wave: موج
 • Island: جزیره
 • Hill: تپه
 • Soil: خاک
 • Grass: چمن
لغات انگلیسی پرکاربرد در دسته طبیعت لغات انگلیسی پرکاربرد در دسته طبیعت

لغات انگلیسی پرکاربرد در دسته زمان

 • Year: سال
 • Month: ماه
 • Day: روز
 • Weak: هفته
 • Hour: ساعت
 • Minute: دقیقه
 • Second: ثانیه
 • Morning: صبح
 • Evening: عصر
 • Night: شب

سخن نهایی

همانطور که گفته شد، یادگیری زبان انگلیسی یک شبه رخ نمی‌دهد و نیاز به تمرین و تکرار دارد. روش‌های مختلفی برای یادگیری لغت انگلیسی و معانی آن وجود دارد. هر یک از این روش‌ها دارای مزایای منحصر به فردی هستند.  با این وجود، فرمول کلی برای همه افراد وجود ندارد. هر کس باید با توجه به ویژگی‌های شخصیتی خود، یکی از این روش‌ها را انتخاب کند. حتی می‌‌توان چندین روش را در کنار یکدیگر استفاده کرد تا سرعت یادگیری بیشتر شود. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که خسته نشوید و به دستاوردهای کوچک خود افتخار کنید. همچنین در ادامه پست‌های بسیار خوبی درباره یادگیری لغات انگلیسی آورده شده است. با خانه مکالمه همراه شوید تا از آخرین آموزش‌های زبان انگلیسی بهره‌مند گردید!
بروزرسانی …
 • سبد خرید شما خالی است.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site! Call Now Button